Az egészség a legfőbb kincs!
A holisztikus gyógyászat alapja, hogy az ember egészét nézi, a test-lélek-szellem egységére fókuszál, megközelítésmódja tehát nem betegségközpontú, így teljesen személyre szabott kezelési eljárásokkal dolgozik.
Már maga a szó: EGÉSZ-ség, rendkívül kifejező. Ez az az állapot, amikor teljes egész az ember, amikor semmit és senkit nem rekeszt ki, amikor egységben van önmagával és ezáltal a világgal.
A betegség egy jelzés, hogy ez a finom egyensúly, az egység megbomlott. Érdemes a gyökereket felkutatva, az okokat megértve helyreállítani ezt az egységet. Az asztrológia kiváló eszközt nyújt ahhoz, hogy a lelki okokat megértsük és ezzel segítsük önmagunkat a gyógyulásban. Természetesen szükség esetén az orvosi kezelést nem helyettesíti, ám ragyogóan kiegészíti az önmunka, illetve a lelki terápia.
A továbbiakban szó lesz arról, hogy mely házakat érdemes megvizsgálnunk, amikor felmerül a betegség kérdése, avagy tudni szeretnénk, melyek azok a testrészeink, melyek érzékenyek az egyensúlyhiányra. Ezután megnézzük, melyik zodiákusjegyhez milyen szervek, testrészek, betegségek tartoznak és mit szimbolizálhatnak a felmerülő problémák. Egy rendkívül hasznos térképet készíthetünk az asztrológia segítségével, így jobban tudunk kommunikálni a testünkkel, megérteni a jelzéseit.
A horoszkóp képletben az I. ház mutatja a testünket, az egészséget, érdemes a jegyhez tartozó érzékeny testrészek finom jelzéseire figyelnünk. A IV. ház mutatja az öröklött, családi rendszerünkből átvett lelki-testi tényezőket, ezért figyeljünk erre a területre is, amikor egészségünk helyreállításán dolgozunk. A 6. ház az életvitelünkkel kapcsolatos stresszt, betegségeket mutatja meg, míg a 8. ház a műtétek, emellett tágabb értelemben a mélybe eltemetett sérelmek, fájdalmak, tabuk, traumák területe is.
Minden zodiákus jegyhez tartozik egy-egy testrész, szerv, érdemes megtanulnunk, melyik archetípus nyilvánul meg egy-egy testrészen keresztül.
A Koshoz tartozik a fej, az arc, az agy, az epehólyag, valamint a fogak. A lázzal járó állapotok, a gyulladások, a sérülések, valamint a fejfájás és a szem betegségei a Kos zavarait jelzik. A Kos jegyéhez tartozik az akarat, az önérvényesítés, a tetterő, a harc. Gondoljunk bele, hogy a “Beletörik a foga” mondásunk mit jelent. Olyan harcot, ahol alulmaradt az illető, amikor voltaképpen saját maga sérült meg. Gondolkodjunk el ezen: a külső harc a bensőnkben folyó viszály tükörképe. Beszédesek még a “forrófejű”, valamint a “Fő a feje valami miatt” kifejezéseink is. “Be van gyulladva”, mondjuk arra, aki fél. “Elönti az epe” azt, aki haragos. “Elborul az agya” annak, aki hirtelen felindulásból cselekszik. Ha sűrűn előfordul, érdemes szakértőtől megtanulni az agressziókezelést, a harag megfelelő formában történő kifejezését. A szemproblémák arra utalnak, hogy hajlamosak voltunk valami mellett elmenni, amit nem akartunk meglátni: “Szemet huny felette”, “Becsukja a szemét.” Pedig az őszinte szembenézés, bár sokszor fájdalmas, mégis elindít a javulás, a megoldás útján.
A Bika testtája a nyak és a torok területe, a nyakcsigolyák, valamint a pajzsmirigy. Gondoljunk például arra, hogy hányszor nem tudjuk kifejezni a saját szükségleteinket? Vagy erre a kifejező mondásra: “Lenyeli a békát.” Avagy amikor azt mondjuk: “Torkig vagyok!” “Ezt már nem nyelem le!” A Bika hajlamos túlbiztosítani magát, begyűjteni “rosszabb időkre”. Testi szinten a torkosság kifejezés szemlélteti ezt az összefüggést. Nyakfájás esetén gyanakodhatunk arra, hogy valamilyen területen “nyakasak”, nagyon merevek és makacsak vagyunk, illetve azt is érdemes megvizsgálni, kit, vagy mit “vettünk a nyakunkba”.
Az Ikrek szervei: a tüdő, a hörgők, azok a szerveink, melyek a kommunikációhoz tartoznak; valamint az idegek, a vállak és az ujjak. Alap meditációs, illetve jóga gyakorlat légzésünk figyelése és ezzel a tudatos jelen-lét, a nyugalom, a relaxálás, az elmélyülés elősegítése. Érdemes időt szánnunk naponta erre a gyakorlatra. Az Ikrek jegy kettős, legfőbb tanítása az ellentétek tudatosítása, benső egyesítése. Felhívja a figyelmünket arra is, hogyan és miről beszélünk, hogyan gondolkodunk, mit teremtünk nap mint nap a gondolataink és szavaink által. “Levegőt azért még vehetek?” – kérdezzük attól, aki folyton megsért minket verbálisan, kritizál, belénk köt. “Elszívja előlem a levegőt!” – panaszkodunk arra, aki túlságosan ránk telepszik. Ikrek diszharmónia esetén gondoljunk erre is.
A Rák szerve a gyomor, illetve az emlők, a méh. A Rák archetípusa az anya és a gyermek, hozzá kapcsolódik a táplálás. Gondolj a mondásra: “Nem veszi be a gyomra.” “Gyomrára ment”. Vagy amikor azt mondjuk: “Nincs gyomrom hozzá.” Figyeljünk az érzéseinkre, arra, hogy hogyan érezzük magunkat a világban, hogyan állunk a védettség, a biztonság és az egyesülés, összeolvadás témáihoz. A Rák diszharmónia megnyilvánulhat hangulatzavarokban, lelki betegségekben, valamint memóriazavarokban is. Családunk, gyökereink témái is hangsúlyt kapnak eben a jegyben, valamint gyermekkorunk emlékei és az édesanyánkhoz fűződő viszony. A Rák felelős a folyadékháztartásért is, figyeljük meg, elegendő vizet fogyasztunk-e.
Az Oroszlán szerve a szív, a gerincoszlop, a hát, a mellkas, valamint hozzá tartozik a vérkeringés is. Az Oroszlán archetípusa a király, ura pedig a Nap. A Nap mindenkire árasztja fényét, anélkül, hogy megítélné és megvonná tőle az életető meleget. Melegszívű, mondjuk arra, aki barátságosan, jóindulattal viszonyul a környezetéhez. A magyar nyelvben nagyon sok, rendkívül kifejező mondást találunk még a témában: “Szívére veszi a dolgokat.” “Szívtelen ember”. “Teljes szívvel végzi a feladatát.” “Nincs szíve hozzá.” “”Félszívvel van benne a dolgokban.” “Szívességet tesz.” Ha megnézed, a SZÍVES-ség mindig szívből jövő jócselekedet. Érdemes elgondolkodni, hogy egyes cselekedeteink mögött voltaképpen mi húzódik meg. Miért teszünk meg ezt vagy azt? “Követi a szíve szavát.” – tartja a mondás. Gondoljuk végig, mi a szívünk útján járunk-e? “Teljes mellszélességgel” kiállunk-e valami mellett? Hátproblémáknál gyakran azt látjuk, hogy az illető képtelen meghajolni valami előtt. Oroszlán diszharmónia esetén vizsgáljuk meg az apához fűződő viszonyt is!
A Szűz területe az emberi testben a belek, valamint a hasnyálmirigy. A Szűz az aratás időszakának felel meg, archetípusa a kalászokat egybegyűjtő lány. A Szűz az, aki rendszerez, aki elválasztja búzától az ocsút, értékestől az értéktelent. Gondoljunk a hasnyálmirigy kiválasztó funkciójára! A tisztaság és a rend, a rendszerezés és a tökéletesség iránti vágy tartozik hozzá. Diszharmónia esetén az utóbbiak megnyilvánulhatnak túlzott kritikusságban, kényszerességben, hipochondriában, tisztaságmániában, örökös aggodalmak, félelmek, valamint depresszió formájában. Aki túlzottan sokat eszik, arra a magyar nyelv azt mondja: beles. A hasmenés is tipikusan Szűz disszonancia. Tartsuk szem előtt az adok-kapok egyensúlyát. A befogadás-elengedés mértékét és viszonyát. Figyeljünk a finom egyensúlyra a hétköznapi életünkben, nemcsak táplálkozásunk, hanem tevékenységeink során is! Mi az, ami valóban a javunkat szolgálja? Mi az, ami számunkra valódi értékkel bír? Tartsuk tisztán belső terünket és ne feledjük: a test a lélek temploma!
A Mérleg páros szerve a vese, ezen kívül hozzá tartozó szervek még a hólyag, a hasnyálmirigy és a test mirigyei is. Amikor valakinek veseproblémája van, érdemes a párkapcsolatát, illetve a külvilággal való viszonyát is megvizsgálni. Ezen kívül az egyensúly zavarait is jelképezi a Mérleg-diszharmónia. A Mérlegnél különös figyelmet kell fordítani a megfelelési vágyra (ami akár megalkuvássá is válhat), valamint arra, hogy nagyon könnyen kibillen az egyensúlyából. A cukorbetegség a szeretet adásának, illetve elfogadásának problémáira utal. “Olyan édes vagy!” Az édesség utáni kínzó vágy voltaképpen a szeretet utáni sóvárgás megjelenítője lehet.
A Skorpióhoz tartoznak az orr, a nemi szervek, a vesemedence, a húgyvezeték és a végbél. Klasszikus betegsége az allergia. A Skorpió az átalakulás, valamint a titkok, tabuk jegye, a Skorpiónak “jó orra van” ahhoz, hogy kiszimatoljon mindent, ami a látszat mögött meghúzódik. Zavarai visszavezethetőek például a változásokkal szemben tanúsított ellenállásra, az elengedés, a megbocsájtás hiányára, valamint arra, amilyennek szerinte a dolgoknak “kellene lennie”. Belső képéhez, eszméihez szeretné igazítani a világot, holott a világ voltaképpen bensőnk hű tükre. Tipikus Skorpió kifejezés: “Ami nem öl meg, az megerősít.”
A Nyilas jegyéhez tartoznak a következő testrészek és testtájak: combok, csípő, fenék, máj, az anyagcsere folyamatok. Ami növekszik, arra azt mondjuk, “kicombosodik”. A túlsúly, a kinövések e jegy archetipikus megbetegedései. A Nyilas archetípus legnagyobb problémája a túlzás. Míg a Szűz esetében a fókusz inkább a hiányra, a negatívumokra vetült (a tökéletesség utáni vágya miatt), itt éppen az ellenkezőjét tapasztaljuk. “Jóból is megárt a sok.” “Mindent csak mértékkel!” – tartja a mondás. Itt is törekednünk kell az egyensúly megtartására, a mértékletesség erényére.
A Bak archetípushoz tartoznak a csontok, az ízületek, a bőr, valamint a térd. A Bak jegyében találkozunk a törvénnyel, a struktúrával, szilárd eszmékkel, szigorral és korlátokkal. A Bak megszilárdít, tartóssá tesz. A különböző kövesedési folyamatok, például vese, epekő szintén hozzá tartoznak. Gondoljunk például a “megkérgesedett”, “megcsontosodott”, “megkövesedett” kifejezésekre. Valami tartósan fennáll, szükség lenne “kirobbantani” onnan. (Erre a következő jegy, a Vízöntő hivatott.) Érdemes megvizsgálnunk berögzült szokásainkat, mintáinkat. A térd problémáknál felmerül az alázat kérdése, az alá-fölérendeltségi viszony. A Bakhoz tartozik az időskor, annak megbetegedései, valamint a meszesedés is. Bőrproblémáknál a védettség kérdése, valamint belső bűntudat, elutasítás is felmerül: „kiütéseket kapok tőle!” A Bak rendkívül teherbíró, épp ezért érintettsége esetén érdemes megnéznünk, nem vett-e magára olyan terheket, melyek igazából nem is hozzá tartoznak!
A Vízöntő a központi idegrendszerért, valamint az érrendszerért felelős, testrészei az alsó lábszár, a vádli, a boka. Jellemző betegségei az idegbetegségek, a visszér, mindazok a betegségek, melyek megakadályozzák, megakasztják valamely testi funkció működését, emellett a balesetek is hozzá tartoznak. Már szó esett a Vízöntő “robbantásáról”, ez az a jegy, amely a korlátok ledöntését, a szabadulást és a szabadságot, az egyediséget jelképezi. Folyamatok szakadnak meg, valami hirtelen új irányt vesz. Érdemes megfigyelnünk, hogy hol vagyunk hajlamosak folyamatos újításokra, hol szeretnénk kitörni, hol vagyunk túlságosan idegesek, hol váltunk folyton irányt az életünkben?
A Halak testtája a lábfej, hozzá tartozik a hormonrendszer. A hormonzavarok, a függőségek (cigaretta, alkohol, drog), a fertőzések, a mérgezés, az immunrendszer állapota mind Halak témák. E jegy képviseli a láthatatlan szférákat, mindent, ami nem evilági, ezen kívül hajlamosít arra, hogy önmagunkat áldozatnak lássuk, beleragadjunk a mártír szerepbe. Nagyon érzékeny és énhatárai elmosódottak. Együttérzésből képes átvenni mások fájdalmát, betegségeit, “lábatlankodni” ott, ahol voltaképpen nem kéne, hiszen azzal nem segítünk, ha magunk is segítségre szorulóvá válunk. Érdemes földelni, erősíteni határait, “lehatárolni”. Felmerülnek a védekezés, az önfeláldozás, illetve a magány, az egyedüllét témái is, a kötődési és odaadási problémák, valamint magzati élmények, a születés előtti időszak körülményei.
photo credit: Internet Archive Book Images via photopin cc
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: